Jak trenować mądrze i gdzie znajdować motywację do biegania?

W ubiegły piątek, podczas kolejnego zebrania ITMBW, nasi klubowicze mieli możliwość zaczerpnąć sporą dawkę treningowej wiedzy. Naszymi gośćmi były Natalia Tomasiak – utytułowana polska biegaczka górska, reprezentująca Team Salomon Suunto oraz Aleksandra Marciniak – aktywna biegaczka, studentka Doradztwa filozoficznego i coachingu.

Każdy może biegać po górach

Natalia Tomasiak, będąca jedną z najszybciej biegających po górach Polek przygotowała dla nas warsztat dotyczący przygotowania do biegów górskich. Jako wielka miłośniczka gór próbowała przekonać nas, że na prawdę każdy może biegać po górach i że nigdy nie jest za późno by spróbować swoich sił poza asfaltem. Poruszone został między innymi aspekty dotyczące doboru odpowiedniego planu treningowego czy techniki zbiegów i podbiegów, będących często zmorom biegaczy.

Jak biegać?

Nie zabrakło również porad dotyczących odpowiednio zbilansowanej diety czy sprzętu, który odpowiednio dobrany pozwala na jeszcze efektywniejsze bieganie. Jednak wszyscy wiemy, że nie samym bieganiem żyje człowiek 🙂 Dlatego też Natalia podkreślała jak ważną rolę w bieganiu górskim odgrywa trening siłowy i ćwiczenia stabilizacyjne, które pozwalają wzmocnić całe ciało, przede wszystkim mięśnie głębokie odpowiadające za utrzymywanie równowagi. Takie ćwiczenia pozwalają również uchronić nas od kontuzji.

Każdy, bez względu na to czy rozpoczął już swoją przygodę z biegami górskimi, czy dopiero myśli o tym by spróbować swych sił na górskich ścieżkach, znalazł coś dla siebie. Z ogromną przyjemnością słucha się ludzi, którzy tak jak Natalia z uśmiechem na twarzy i niesamowitym pokładem energii opowiadają o swojej pasji. Myślę, że po takim wykładzie liczba osób na listach startowych biegów górskich w najbliższym sezonie wzrośnie 🙂

Biegiem po motywację!

Zaledwie połowa sportowego sukcesu zależy od naszych mięśni i dobrze opanowanej techniki. Najlepsze wyniki osiąga się dzięki odpowiedniemu nastawieniu psychicznemu. O tym jak samodzielnie wyćwiczyć swoją motywację, by biegać coraz dalej i szybciej, opowiedziała nam Ola Marcinek w swoim wykładzie na temat treningu mentalnego.

Podczas startów ważne jest nie tylko to co dzieje się na zewnątrz, ale również to jakie myśli pojawiają się w naszej głowie. Myśli produkują emocje, które wpływają na nasz nastrój, a ten z kolei determinuje to jak czujemy się i zachowujemy podczas biegu.

Przedstawione zostały nam między innymi zasady prowadzenia wewnętrznego dialogu, wzmacniania pozytywnych emocji i wygaszania tych negatywnych. Rozmawialiśmy również o tym co motywuje biegaczy w osiąganiu postawionych sobie celów oraz jak je wyznaczać zgodnie z zasadą SMART (cel, który jest: specyficzny, mierzalny, osiągalny, istotny oraz określony w czasie). Chcąc poprawić swoje wyniki warto oprócz regularnych treningów biegowych skupić się na treningu mentalnym, który ma realny wpływ na ociąganie założonych celów.

Mamy nadzieję, że przekazana nam dawka treningowej wiedzy i pozytywnej energii zmotywują nas do wyznaczenia kolejnych biegowych celów w nadchodzącym 2019 roku 🙂