Czuję w nogach gaz! – Bieg Hasiora i Bieg Gazdów, Zakopane 2018

„Miłość, miłość w Zakopanem…”

Kolejny biegowy weekend za nami.  🙂 3 czerwca 2018 roku wybraliśmy się na bieg w Zakopanem, gdzie odbył się pierwszy Bieg Hasiora zorganizowany w ramach ogłoszonego w Zakopanem roku Hasiora. Mocna ekipa ITMBW spakowała swoje plecaki i postanowiła dołączyć do grona uczestników tego wydarzenia. Mimo deszczowej aury, wesoły bus, skoro świt wyruszył w stronę Zakopanego, aby aktywnie zakończyć weekend i „poczuć w nogach gaz”. 🙂

I Bieg Hasiora

Trochę historii…

W  roku 2018 przypada 90. rocznica urodzin Władysława Hasiora (1928-1999), wybitnego polskiego artysty.  Pomysł uczczenia pamięci Hasiora poprzez organizację biegu pojawił się po lekturze pamiętników artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Artysta na przestrzeni kilku lat dokumentował na kartach zeszytów swoje dokonania w dziedzinie biegu, zwłaszcza te w latach 1952-1956. Możemy w nich odnaleźć szczegółowe zapiski poświęcone treningom oraz udziałom w zawodach akademickich. Władysław był utalentowanym biegaczem. Uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Polski, ustanawiając rekord w dystansie na 5 km. Wprowadzając codzienne treningi szybkościowe, truchto-biegi, systematycznie dokumentował swoje osiągnięcia.

O biegu…

I Bieg Hasiora włączony został do programu obchodów II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE i EKOSUCHA BESKIDZKA oraz Dni Zakopanego. Impreza skierowana została do sportowców, artystów oraz wszystkich tych, którzy chcieliby uczcić pamięć Władysława Hasiora. Współorganizatorami biegu byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Patronat Honorowy natomiast objęli Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Burmistrz Miasta Zakopane.

Trasa

Bieg został rozegrany na dystansie 5 km.  Pogoda w górach od samego rana nas nie oszczędzała, ale na szczęście na czas trwania biegu zniknęły deszczowe chmury i nawet na moment pojawiło się słońce. Punktem startowym był pomnik autorstwa Władysława Hasiora „Prometeusz Rozstrzelany” w Kuźnicach. Trasa w większości poprowadzona została w dół co czyniło ją szybką i przyjemną dla biegaczy. Przebiegała ona także przez teren Centralnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakopanem, gdzie czekała na nas jedna pętla. Następnie pobiegliśmy Bulwarami Słowackiego aż do Galerii Władysława Hasiora. Tam odbyło się zakończenie wydarzenia.

Nasze wyniki:

Jak zwykle możemy pochwalić się kolejnymi sukcesami naszych klubowiczów. Nowe życiówki, pudła…zresztą sami zobaczcie 🙂

Kategoria Kobiet:

Lech Judyta –  20:28,89 OPEN 3
Rychlik Magdalena –  20:31,3 OPEN 4
Bodzioch Agnieszka – 21:26,66 OPEN 7

Kategoria Mężczyzn:

Strękowski Paweł -16:56,25, OPEN 4
Opryszek Bogusław – 17:45,97, OPEN 12
Targosz Michał Senior – 17:53,26, OPEN 13
Urban Mirosław – 18:27,54, OPEN 17
Kwiatkowski Jakub – 20:40,96, OPEN 40
Dziedziniewicz Waldemar – 21:01,76, OPEN 45
Florek Michał – 23:06,00, OPEN 56
Partyka Paweł – 23:11,36, OPEN 58
Garzeł Grzegorz – 25:48,48, OPEN 70

Gratulacje dla wszystkich uczestników ! 🙂

Tutaj musimy wspomnieć, że przez większość trasy Paweł Strękowski był pierwszy. Jednak został źle poprowadzony, przez co nadrobił kilkaset metrów zanim wrócił na trasę i ostatecznie skończył jako 4.. Niemniej jednak dla nas i tak jest wygranym!

EkoZakopane- Biegiem po czyste powietrze!

W ramach odpoczynku między Biegiem Hasiora, a Biegiem Gazdów pomagaliśmy w organizacji biegów dla dzieci 🙂 Odbyły się one przy Pawilonie Wielkiej Krokwi na dystansach od 50 do 400m. Dzieciaki dały z siebie wszystko, jesteśmy pewni, że mieliśmy szansę oglądać przyszłe gwiazdy lekkoatletyki 😉

Kilka godzin po Biegu Hasiora, tuż po dekoracji i biegach dla dzieci odbył się kolejny bieg, tym razem terenowy na dystansie 5 km- ZakoEko Bieg na Wielką Krokiew czyli II Bieg Gazdów. Celem tego wydarzenia  było promowanie świadomości ekologicznej, aktywności fizycznej i zachowań prozdrowotnych wśród mieszkańców Zakopanego i turystów.

Trasa rozpoczęła się przy Pawilonie Wielkiej Krokwi i kończyła na jej szczycie

Po krótkiej regeneracji po Biegu Hasiora pobiegliśmy prawie całą ekipą. W końcu co dwa biegi to nie jeden! 😀  Nie mogło być inaczej…I tym razem mogliśmy pochwalić się kolejnym klubowym sukcesem naszej klubowiczki Izabelli Michałowskiej, które zajęła 3 miejsce w kategorii open kobiet 🙂 Wielkie gratulacje! Tuż za nią wpadła Madzia i Judyta, które cały bieg (jak i poprzedni) uciekały z kolei przed Waldkiem 😀 To się nazywa wspólna motywacja!

Bieg w Zakopanem uważamy za bardzo udany i chętnie tam jeszcze wrócimy, bo coraz bardziej nas ciągnie do gór 😉

Już nie możemy doczekać się kolejnych biegów i wyjazdów klubowych! Nawet pogoda dopisała, mimo że zapowiadało się nieciekawie. Tuż po biegach wyszło słońce i mogliśmy świętować ukończenie biegów w pięknych okolicznościach przyrody 🙂